Žilinská župa dostane na výtlky viac ako 820-tisíc eur

Žilinská župa dostane na výtlky viac ako 820-tisíc eur

Po najničivejšej zime za posledných desať rokov hlási Žilinský samosprávny kraj 85 kilometrov ciest v kritickom stave.

Žilinská župa dostane na výtlky viac ako 820-tisíc eur
ŽILINA 20. marca (WEBNOVINY) – Štát dá žilinským krajským cestárom na opravu výtlkov 829 tisíc eur, zvyšok opráv zaplatí kraj z vlastného rozpočtu.

Podľa rozhodnutia vlády má ministerstvo financií uvoľniť krajom peniaze na riešenie kritického stavu ciest po zimnej prevádzke do 26. marca.

„Posledné dve zimy boli najextrémnejšie za éry fungovania samosprávnych krajov, čo sa odrazilo aj na stave našich ciest. Preto túto pomoc z vlády vítame a Žilinský samosprávny kraj v rámci svojho rozpočtu takisto vyčlení časť finančných prostriedkov na riešenie kritického stavu ciest. Rozdelenie peňazí zo štátneho rozpočtu medzi jednotlivé samosprávne kraje zodpovedá dĺžke ciest II. a III. triedy, o ktoré sa kraje starajú,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa kraja Hana Danová.

Žilinský samosprávny kraj hlási najničivejšiu zimu za posledných desať rokov a až 85 kilometrov ciest v kritickom stave. Okrem rekordného počtu mrazivých a ľadových dní sa pod zničené cesty podpísalo časté striedanie mínusových a plusových teplôt. Najviac výtlkov hlásia cestári v Terchovej, Oravskej Lesnej a na cestách v okolí Liptovskej Mary.

Na cestách sú v týchto dňoch nasadené všetky opravovacie čaty, prioritou sú cesty prvej triedy v smere na Ružomberok a Donovaly, po nich prídu na rad cesty druhej a tretej triedy. Aby ich stihli opraviť v čo najkratšom čase, čaty budú pracovať denne od 6:00 do 18:00 a aj cez víkendy. Vlani minuli cestári na výtlky 4 350 ton asfaltovej zmesi, po tohtoročnej zime rátajú, že budú potrebovať o tisíc ton viac.

V predchádzajúcom zimnom období minula Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja na údržbu ciest II. a III. triedy 3 726 098 eur, tohto roku sezónnu údržbu ešte nevyčíslila. Žilinskí krajskí cestári sa starajú o 1 442 kilometrov ciest II. a III. triedy a pre Slovenskú správu ciest zabezpečujú údržbu 480 kilometrov ciest I. triedy.