Návnady s vakcínami proti besnote budú zhadzovať z lietadiel

Návnady s vakcínami proti besnote budú zhadzovať z lietadiel

Oravské líšky budú proti besnote očkovať z lietadiel. Pre človeka je čiernohnedá vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná.

Návnady s vakcínami proti besnote budú zhadzovať z lietadiel
ORAVA/DOLNÝ KUBÍN 8. apríla (WEBNOVINY) – Oravskí veterinári začínajú v týchto dňoch letecky očkovať líšky proti besnote. Vakcinačné návnady by mali podľa počasia zhadzovať v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo medzi 8. a 22. aprílom.

Pre človeka je čiernohnedá návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná, veterinári však upozorňujú, že ak sa obsah červenej tobolky uloženej v návnade dostane na sliznicu úst, nosa, očí, alebo do kontaktu s čerstvým poranením, je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Návnady guľatého alebo hranatého tvaru a pevnej konzistencie obsahujú modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň vírusu besnoty, antibiotiká a stabilizačné médium.

Červená plastiková tobolka uložená vo vnútri čiernohnedej návnady je označená viacjazyčnou potlačou „Pozor – vakcína proti besnote“.

Návnady budú zhadzovať z výšky 150 metrov v dvoch letových líniách vzdialených navzájom 500 metrov. Na jeden meter štvorcový by malo dopadnúť priemerne 25 očkovacích dávok. Pri leteckom zhadzovaní návnad vynechajú územia s nadmorskou výškou nad 1 200 metrov, vodné plochy, mestá, obce a cesty.

Účinnosť očkovania líšok preveria veterinári kontrolnými vyšetreniami. Každý poľovný revír bude po vakcinácii povinný odstreliť a na laboratórne vyšetrenie priniesť najmenej jednu líšku. Navyše na laboratórne vyšetrenie na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Dolnom Kubíne bude potrebné doručiť aj vzorky všetkých domácich, hospodárskych a voľne žijúcich teplokrvných zvierat, ktoré javia známky podozrenia z nákazy besnotou.

Sezónnu kampaň orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok proti besnote leteckým spôsobom organizuje Štátna veterinárna a potravinová správa v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva, Slovenským poľovníckym zväzom, ministerstvom zdravotníctva a orgánmi miestnej samosprávy. Očkovacia kampaň má znížiť výskyt besnoty na väčšine územia Slovenska a tým minimalizovať výdavky štátneho rozpočtu, ktoré sú vynakladané na prevenciu a tlmenie besnoty v rezorte pôdohospodárstva a zdravotníctva. Jarnú kampaň 2013 spolufinancuje Európska únia.