Sneh komplikuje dopravu, na Orave nasnežilo trištvrte metra

Sneh komplikuje dopravu, na Orave nasnežilo trištvrte metra

Vozidlá nad 10 metrov neprejdú cez horské priechody Donovaly a Šturec. Vodičom znepríjemňuje život aj hustá hmla.

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Horské priechody Donovaly a Šturec sú z dôvodu hustého sneženia uzatvorené pre vozidlá nad 10 m celkovej dĺžky.

Z dôvodu silného sneženia je obmedzená dohľadnosť do 50 m v okolí Trenčína a do 100 m v okolí Beluše, Branného, Donovál, Dechtárov, Dovalova, Važca. Hmla s dohľadnosťou do 100 m je v okolí Dobšinej, Turne nad Bodvou, Rožňavy a Plešivca.

Na horskom priechode Šturec hrozí padanie lavín na vozovku.

Pozor na tvorbu snehových jazykov na ceste I/78 v úseku Hruštín – Babí.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred snehovými závejmi. Viac sa dočítate —>>> TU.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý, okrem úsekov D1 Horná Streda – Hričovské Podhradie, Ivachnová – Važec, úseku D3 Hričovské Podhradie – Žilina a úseku R3 na Orave, kde je na vozovkách vrstva čerstvého prípadne kašovitého snehu do 3 cm.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na južnom a východnom Slovensku je prevažne mokrý, na ostatnom území zväčša pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého snehu do 2 – 3 cm, vo vyšších polohách aj utlačeného, prípadne miestami až zľadovateného snehu do 4-5 cm, informuje Slovenská správa

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého až utlačeného snehu do 3 cm, na HP Herlianske Sedlo do 4 – 5 cm. Na HP Veľké Pole a Cukmantel je na vozovkách miestami zľadovatený sneh do 3 cm. Horské priechody Pezinská Baba, Kremnické Bane, Látky-Prašivá, Dobšiná, Ďurďošík, Soroška, Klenov a Pusté Pole majú povrch vozoviek mokrý.

Pre vozidlá nad 10 m je po celú zimnú sezónu uzatvorený úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom a horské priechody Skýcov a Herlianske Sedlo. Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko vzniku poľadovice.

Dopravu v Prešovskom kraji komplikuje hmla aj poľadovica

V Prešovskom kraji sú všetky cesty zjazdné. V okresoch Poprad a Stará Ľubovňa slabo sneží. Na celom území je zamračené, fúka slabý vietor. V okolí Prešova a Stakčína sa vytvárajú lokálne hmly, cestári tu hlásia viditeľnosť do 200 metrov. Teploty sa pohybujú od -3°C (Podspády) do 3° C (Humenné).

Podľa dispečera Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Miroslava Milého sú cesty I. a II. triedy prevažne mokré, na niektorých úsekoch s vrstvou kašovitého snehu do troch centimetrov. Všetky cesty III. triedy (okrem Vranova nad Topľou) sú pokryté vrstvou ujazdeného snehu od dvoch do piatich centimetrov.

V okresoch Bardejov a Svidník je na niektorých úsekoch zľadovatená vrstva snehu do hrúbky štyroch centimetrov. Na posyp ciest použili cestári inertný a chemický materiál. Za posledných 24 hodín prepluhovali vyše 4 100 kilometrov ciest.

Na Orave hlásia mimoriadnu situáciu

V Oravskej Lesnej od utorka večera napadlo trištvrte metra snehu, pre neprejazdné cesty a výpadky elektriny musela starostka vyhlásiť mimoriadnu situáciu.

Väčšinu zo 44 kilometrov obecných ciest sa cez noc podarilo sprejazdniť, bez elektriny však zostáva približne 600 ľudí v dvoch osadách.

„Zdvojnásobili sme počet techniky, cesty momentálne odhŕňa šesť traktorov a jeden nakladač, pripravenú máme frézu. Tie najdôležitejšie cesty sa nám ako-tak darí udržať prejazdné, no stále sneží. Dnes ráno už deti mohli ísť normálne do škôl a ľudia do práce, zabezpečené je aj zásobovanie potravinami a prejazd záchranárov. Poškodené elektrické vedenie už opravujú pracovníci elektrární,“ povedala pre agentúru SITA starostka trojtisícovej obce Viera Mazúrová.