Koberce do detskej izby- áno alebo nie?

Pri výbere detského koberca si rodičia kladú niekoľko dôležitých otázok. Je dostatočne mäkký, aby stlmil prípadný pád? Je to magnet pre prach a roztoče? Napriek rôznym počiatočným úvahám je stále koberec v detskej izbe obľúbenou voľbou a my sme sa pozreli, či je tento záujem oprávnený alebo nie.

Je koberec vhodný pre deti?

Zodpovedať túto otázku nie je až také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Koberec má mnoho vlastností, ktoré z neho robia skvelú voľbu pre detské izby. Je zrejmé, že koberec je voľba číslo jeden pri malých deťoch, ktoré trávia na zemi viac času ako v postieľkach. Táto plocha pre nich predstavuje detský kútik, v ktorom sa spokojne dokážu hrať celé hodiny. Ak sú napríklad v detskej izbe viacerí nezbedníci, koberec môže utlmiť aj množstvo nečakaných pádov či šmykov, ktoré sa udiali počas nevinnej naháňačky. Okrem toho má detský koberec ešte jednu funkciu, ktorú milujú najmä rodičia- dokáže utlmiť hluk, takže detské dupanie nebudete počuť v celej jeho kráse.

Na druhej strane je tu oproti všetkým benefitom aj jedno negatívum. Nemôžeme poprieť, že koberce majú veľký potenciál na zachytenie prachu, alergénov či chemických látok. Je to fakt, ktorý je nutné zvážiť, pretože detičky, ktoré sa budú pravidelne po koberci prechádzať, plaziť alebo sa na ňom hrať, budú v kontakte so všetkým, čo sa na koberci udrží. S týmto problémom sa našťastie dá bojovať. Ako? Pravidelným, hĺbkovým čistením.

Ak si stále nie ste istí, zvážte toto…

Predtým ako si vyberiete detský koberec, musíte poznať svoj domov a svoje dieťa. Ak má alergiu, siahajte po kobercoch, ktoré sú minimálne náchylné na zachytávanie nepriaznivých látok ako je prach či roztoče. Hľadajte ekologické materiály a po inštalácii nového koberca často vetrajte a nechajte priestor aspoň dva dni neobývaný. Zamyslite sa, či ste dostatočne trpezliví na pravidelnú údržbu (vysávanie, čistenie) a hľadajte alternatívy, ak inštalácia koberca nie je možná kvôli astme alebo iným problémom.

Tip: Pred kúpou koberca si urobte malý prieskum. Porovnajte možnosti na trhu s vašimi požiadavkami, opýtajte sa skúsenejších a obráťte sa na dôveryhodného predajcu.