Hygienici už navrhli začať s postrekmi proti komárom

Hygienici už navrhli začať s postrekmi proti komárom

Entomológ tvrdí, že postreky budú pozemné a postrekovať sa budú dospelé komáre, nie larvy.

Hygienici už navrhli začať s postrekmi proti komárom
BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Dvadsiatka obcí už dostala odporúčania, aby začali s postrekmi proti komárom.

„Dvadsať starostov je už informovaných, že striekať treba, že je to nevyhnutné,“ oznámil na tlačovom brífingu hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Postreky navrhli obciam v okresoch Dunajská Streda, Komárno, Veľký Krtíš, ďalej v Štúrove a tiež v bratislavských mestských častiach Staré Mesto, Petržalka, Devínska Nová Ves, Devín, Karlova Ves. Lokality budú podľa Rovného každý deň aktualizovať.

Obce a mestské časti napriek odporúčaniam samy rozhodnú, kedy a čím budú striekať komáre. „My len obce upozorňujeme, v ktorých časoch je najefektívnejšie striekať, už je na nich, akým spôsobom to zabezpečia,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Podľa nej sa epidemiologická situácia nezmenila. „Nešíria sa prenosné choroby komármi,“ povedala.

Entomológ Jozef Brestovský vysvetlil, že postreky budú pozemné. „Ak sa nejaký prípravok dostane do vzduchu pri leteckej aplikácii, nikto nevie, kam to dopade a čo všetko pozabíja,“ upozornil a dodal, že na Slovensku máme registrované prípravky len proti dospelým komárom, nie na ich larvy.

Obce môžu žiadať o preplatenie nákladov na postreky, môžu ich vyúčtovať v rámci správy o záchranných prácach pri povodniach.

V bratislavských mestských častiach, ktoré najviac postihla júnová povodeň, budú komáre postrekovať už v piatok ráno. V Devíne, Devínskej Novej Vsi, Starom Meste, Karlovej Vsi a na petržalskej strane Dunaja budú postrekovať komáre pozemnou technikou, nie letecky. Vyhnú sa tiež chráneným lokalitám, ktoré sú najmä v Devíne. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

S postrekmi komárov podľa Andrassyho začnú na odporúčanie hygienikov i odborníkov mesta. Odporúčania postrekovať dostalo dvadsať obcí vrátane Bratislavy, oznámil to dnes na tlačovom brífingu hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Obce môžu o preplatenie nákladov na postreky požiadať vládu, môžu ich vyúčtovať v rámci správy o záchranných prácach pri povodniach.