Ako ohodnotiť svoju nehnuteľnosť

Koľko peňazí môžem dostať za svoj byt? Za koľko možno predať rodinný dom s pozemkom? Ako si mám spočítať cenu svojej nehnuteľnosti? Takéto otázky si kladú nielen tí, ktorí chcú svoju Re/max reality predať. Človeka jednoducho zaujíma cena vlastného majetku, a preto si v dnešnom článku povieme ako určiť cenu svojej nehnuteľnosti.

Faktory vplývajúce na cenu

Existuje niekoľko faktorov, ktoré cenu nehnuteľnosti ovplyvňujú. Patrí k nim napríklad lokalita, vek a stav objektu, druh budovy, umiestnenie bytu v dome, dispozície, výhľady a mnoho ďalších. Všetky musí majiteľ pri posudzovaní svojej nehnuteľnosti zohľadniť, aby dokázal stanoviť správnu cenu, ktorú trh prijme.

Porovnávajte s podobnými ponukami

Cenu nehnuteľnosti možno určiť porovnaním s podobnými Re/max realitami. Hľadajte v inzercii alebo priamo na realitných serveroch. Pretože nie je dom ako dom, vyberajte také nehnuteľnosti, ktoré sa tej vašej podobajú čo najviac. Do úvahy berte lokalitu, technický stav i vek nehnuteľnosti. Zapíšte si ceny aspoň desiatich vybraných nehnuteľností a vypočítajte cenové rozmedzie, v ktorom možno o predaji uvažovať.

On-line ocenenie

Ak si nie ste istí, či ste cenu nehnuteľnosti odhadli správne, možno sa vám hodí služba on-line ocenenie, ktorú poskytujú mnohé realitné servery. V jednoduchej tabuľke vyplníte parametre nehnuteľnosti a formulár odošlete. Výsledná cena je síce len orientačná, ale veľa napovie.

Dajte oceniť realitnej kancelárii

Najlepším spôsobom ako zabezpečiť, aby vaša nehnuteľnosť bola vhodne ocenená, je poradiť sa s kvalifikovaným maklérom. Stanovenie predajnej ceny na základe realizovaných predajov je dôležitým krokom na ceste za úspešným obchodom. Len maklér, ktorý podobné nehnuteľnosti v lokalite ponúka a reálne predáva, má potrebnú skúsenosť, ktorú nemožno ničím nahradiť. Takýto maklér vám reálnu cenu nehnuteľnosti určí zvyčajne priamo na základe prehliadky Re/max reality.

Ak chcete predať svoju nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie, mali by ste jej predaj nechať odborníkom z realitnej kancelárie.